A csodálatos átalakulás

Hol van a tudatalatti kapuja?

A legtöbben azért nem érnek el változást a tudatalatti elme programozásában, mert nem tudják megfogalmazni, hogy mit is akarnak elérni az életben.

Nagyon érdekes, hogy születésünk után, kisgyermekkorban kevés dolgot akarunk, de azt pontosan meg tudtuk határozni. Ha éhes egy csecsemő, addig sír, míg enni nem kap. Ha egy játékot szeretne elérni, látszólag senki sem tántoríthatja el abban, hogy elérje célját. Ha később hisztizni kezd, akkor olyan kitartóan dolgozik akaratának érvényesítésén, hogy látszólag semmitől sem riad vissza. És legtöbbször el is éri célját.
Fiatal korban gyakran álmodozunk, őrültségeket talál ki képzeletünk, és mi hangot is adunk ezeknek a fantáziáknak. Hiszen őszintén el tudjuk hinni, hogy az álmaink biztosan meg fognak valósulni. Mindaddig, míg a környezetünkben lévő felnőttek saját sikertelenségük tapasztalatait meg nem osztják velünk intelem formájában.

Mi történik a csecsemőkor és a felnőttkor között?

A legjelentősebb változás ez idő alatt, hogy ilyenkor történik a tudatalatti minták letöltése. Ezek a minták lehetnek öröklöttek, de származhatnak szüleinktől, nevelőinktől, mint tanult viselkedési formák, vagy lehetnek környezetünkből felvett minták is. „Az úgysem tudod megcsinálni!”, „Nem vagy olyan jó, mint XY!” és hasonló mondatokkal az elmét olyan negatív mintákkal tölthetjük meg, melyek akár egy életen át tartó komplexushoz, negatív gondolkodáshoz, folytonos sikertelenséghez vezethetnek. A tudatalatti ilyetén kondicionálásával a gyerekkor végére szinte mindenki kész megfelelni mások elvárásainak. A gondtalan, álmodozó, felelősség nélküli gyerekkor végére a „Nőj fel már végre!” intelmekkel a felnőttek elvárásainak megfelelő egyéneket hoz létre a társadalom, akik az álmaikat képesek teljesen elnyomni. Tehát a saját izgalmas élet megálmodása és megteremtése helyett a külső elvárásoknak megfelelve olyan hivatást választanak, mely „stabil” állással kecsegtet, olyan párt választanak maguknak, aki a társadalmi normák szerint „megfelelő” számukra, stb.

Aki ezt az irányt követi, nyilvánvalóan nem a saját, hanem a mások életét éli, hiszen a napunk több, mint 90%-át a berögzült mintáink szerint automatikusan éljük. Figyeljük csak meg, hogy hány dolgot csinálunk észrevétlenül, ugyanúgy, mint tegnap, vagy tegnapelőtt. Vajon ezek azok a cselekedetek, amit szeretnénk, vagy csak azok, amit legutóbb is csináltunk.

Egy 140 országra kiterjedő 2012 évi felmérés szerint az emberek 67%-a „nem elkötelezett” munkájában, és 24% „aktívan nem elkötelezett” legfőbb pénzkereseti lehetőségével kapcsolatban. Azaz a megkérdezettek 91%-a boldogtalan a választott hivatásában.

Írj listát

Ha szeretnéd a saját életedet élni, akkor tűzz ki célokat, fogalmazz meg vágyakat, és valósítsd meg azokat. Ennek legegyszerűbb módja, hogy készíts listát. Írj fel mindent, amit el akarsz érni, vagy ki akarsz próbálni, függetlenül attól, hogy elsőre jelentéktelennek tűnik, vagy éppen lehetetlennek látszik. Mindegy, hogy egy gyerekkori álom, vagy a legutóbbi ötleted. Ne alkoss ítéletet, csak írd le. Nem az a kérdés, hogy hogyan érheted el, hanem az, hogy mit szeretnél. Döntsd el, hogy mit, de ne döntsd el, hogy hogyan! Gyakran a jelen pillanatban nem látszik a megoldás, de az nem azt jelenti, hogy nincs is.

Fontos, hogy kézzel írd a listád, mert így a gondolatok nem csak formát öltenek a papíron, de a kézírással mozdulatok tízezreinek segítségével idegpályák ezreit használod ehhez. Az agyad és a mozdulataid aktívabb munkája pedig eredményesebb bevésődést és nagyobb elköteleződést tesz lehetővé.

Ne mutasd meg senkinek, hogy mit írtál, és ne kérd ki a véleményét másoknak arról, hogy mit gondolnak a listádról. Ezzel elkerülheted, hogy elbizonytalanítsanak mások a saját mintáikkal vagy ítélkezéseikkel. A listádat folyamatosan írd: vegyél fel újabb tételeket, és ha kell, húzz le róluk nyugodtan érdekteleneket.

Ha megvan a listád, kezdd el feldolgozni azt; készíts A, B, akár C kategóriát. Válaszd ki azokat a célokat, melyeket biztosan hamarosan el akarsz érni, és írd az A listára. Készíts egy B listát is azokból a tételekből, melyek szintén nagyon fontosnak tűnnek számodra, de megvalósításukhoz több időre van szükség. A maradékot hagyd a C listán. Mindhárom listán található tételeket számozd be 1-10-ig aszerint, hogy mennyire vonzóak számodra. Végül állíts fontossági sorrendet a számozott tételekből.

Ha szükséges, időnként szerkeszd át nyugodtan a listádat. Minél többször foglalkozol vele, vagy írod át, annál jobban szolgálhatja a jövődet. Nyugodtad változtasd meg a tételek sorrendjét, számát, és akár a listák között is lehetőség van cserére, vagy akár törlésre is.

Használj képeket

Ha lehetőséged van, keress a céljaidhoz képeket. A tudatalatti nyelve a kép, így sokkal eredményesebben tudod közölni a tudatoddal mit is szeretnél, ha képként „mented” azt a fejedben. Ez lehet egy virtuális kép, mely rendszeresen megjelenik előtted a monitorodon vagy a telefonodon háttérképként, vagy egy nyomtatott papír kép is, amit a hűtődre teszel ki. Természetesen a listával is tehetsz úgy, mint az egyes képekkel: szem előtt tarthatod azokat, hogy naponta többször is ránézhess.

A pozitív gondolatokkal leírt célok motivációs képeket hoznak létre az agyban, míg a valaminek a hiányával leírt célok egyáltalán nem hoznak létre semmilyen képet. Tehát példának okáért, ha 100 kilós vagy és fogyni szeretnél, ne azt fogalmazd meg, hogy „10 kilóval kevesebb leszek” mert ez a kép nem él a tudatodban, csupán a mostani súlyodhoz tartozó alakod képe. Sokkal inkább azt kell képzelned, hogy „január elsejére 90 kilós leszek!”, hiszen ez egy új kép, egy karcsúbb, másként kinéző, viselkedő és öltözködő önmagadról. Fogalmazd meg a céljaidat úgy, hogy az agyad egy pozitív képet lásson, és ne kényszerítsd arra, hogy olyan dolgokat képzeljen el, amiket nem lehet látni.

Tedd kézzelfoghatóvá

Ha célkitűzésed lehetővé teszi, tedd a célt kézzelfoghatóvá. Próbáld ki, ha csak egy rövid ideig is. Miután megízlelted és visszatértél a célkitűzés előtti életedhez, sokkal motiváltabban tekintesz a cél elérésének idejére.

Ha egy sportkocsit szeretnél, vigyél el egy pontosan olyat tesztvezetésre. Ha szeretnél egy csoporthoz vagy közösséghez tartozni, menj el egy rendezvényre vagy nyílt napra. Légy ott, éld át milyen lenne, és könnyen lehet, hogy nem fogod elérhetetlennek tartani többé.

Mi a hivatásod?

Kérdezd meg magadtól, hogy mi az az egy dolog, amit annyira szeretnél csinálni, hogy ingyen is megtennéd, de fizethetnek is érte. Ha tudod a választ, akkor ráleltél életed egyik küldetésére. Ha még nem tudod, akkor kezdd el keresni, ugyanis soha nem fogsz elmozdulni onnan, ahol vagy, amíg nem döntötted el, hogy inkább hol lennél…

“Válassz olyan munkát, amit szeretsz, és egy napot sem kell dolgoznod az életedben.” (Konfucius)

Ha nem vagy elégedett életed jelenlegi állásával, az azért lehet, mert céljaid nincsenek eléggé pontosan meghatározva. Így tudatalattid nem tudja, hogy hol keresse azokat. Amikor az adott cél részletesen kibontakozik előtted, és tudod pontosan hová szeretnél menni, akkor a tudatalatti beindul, és elkezdi a navigációt. Ha nem tudod elképzelni a céljaidat, akkor jelenleg nincsen meg benned az, ami a célok eléréséhez szükséges. Az agy ugyanis csak azokat a dolgokat tudja vizualizálni, melyek elérésére testileg és szellemileg képes vagy. Ez a tény jól ismert a sport világából. Tény, hogy ha el tudod képzelni magad, amint elérsz egy eredményt, akkor a tested meg tudja majd tenni azt. Időről időre bizonyítják tudósok, hogy egy-egy világrekord megdöntése lehetetlen, mert a célt már az emberi teljesítőképesség határaként jelölik meg. Míg aztán valaki el nem dönti fejben, hogy mindenképpen túlszárnyalja azt, és teljesíti a lehetetlent.

Természetesen nincsen rá garancia, hogy mindent teljesítesz is, de egy helyzet vizualizálása elindít azon az úton, amely elvihet oda.

Ez is érdekelheti