Mi az a tudatalatti minta, és hogyan lehet felismerni?

A tudatalatti elme, más néven szokás elme a tudományos kutatások szerint életünk 90-95%-ban irányít minket. Habár mi emberek azzal különböztetjük meg magunkat a többi előlénytől, hogy tudatos lények vagyunk, ami igaz is, de a tudomány szerint csupán 5-10%-ban élünk tudatos életet mindennapjaink során.

Amikor az ember megtanul biciklizni, figyel az egyensúlyára, a folyamatos tekerésre, a kormány egyenesben tartására, a fékezésre stb. Miután gyakorlatot szerzett ebben, a tudatalatti elme megtanulta, és mint egy programot betölti és lejátssza, amikor szükséges.

Viselkedésünket illetően a tudatalatti programjaink, mintáink részben öröklöttek – a Biblia szerint hetedíziglen, a tudomány szerint kilenc generáció emlékeit hordozzuk magunkban. Másrészt a jelenlegi életünkben, otthon és az iskolában tanult, és a környezetünkből felvett viselkedési mintákból áll. Ezért van az, hogy bizonyos minták eredetére emlékszünk, például arra, hogy otthon anyukánk, vagy apukánk viselkedett így, vagy ezt az ötödik osztályban tanultunk az iskolában. És vannak olyan mintáink is, amelyeknek eredetét nem tudjuk azonosítani vagy megmagyarázni. Miért fél például egy városban felnőtt ember a kígyóktól, ami ebben az országban nem is őshonos, és a környezetében nem is találkozhatott ilyen állattal.

Talán észrevettük már azt is, hogy bizonyos mintákat mi magunk is azonosíthatunk. Vannak olyan sztereotip reakcióink, gondolataink és cselekedeteink, amelyek fájdalmat okoznak nekünk és másoknak is. Szeretnénk leszokni róluk, de az adott helyzetek rendre ugyanazokat a viselkedési mintákat váltják ki belőlünk. Ilyenkor úgy érezzük, hogy nem vagyunk a saját magunk urai. Valahol érezzük is, hogy nem szabadna, hogy a gondolataink, az érzelmi drámáink és a vak reakcióink irányítsanak minket, mégis minden alkalommal beindulnak a mintáink, amint valaki úgymond „megnyomja a gombjainkat”. Ezeket a gombjainkat leginkább a hozzánk legközelebb állók ismerik és nyomogatják előszeretettel.

Összefoglalva tehát egy a mai kor embere számára is érthető példával élve, a tudatalatti olyan, mint egy számítógép hardvere, amelyre a felhasználó – az öntudatos elme – szoftvereket, azaz tudatalatti programokat telepít. Mint ahogyan a boltban vásárolt számítógépeknél, bizonyos minták már a születésünkkor installálva vannak, míg másokat később telepítünk. Ameddig a felhasználó nem dönt másként, ugyanazok a tudatalatti programok fognak futni az életében vég nélkül. Amennyiben úgy dönt, hogy egy programot lecserélne, az új installálása előtt mindenképpen le kell törölnie a régit, különben a rendszer összeomlik.

A korlátozó és destruktív mintáink törlése és átalakítása egy életen át tartó feladat, ezért érdemes minél előbb elkezdeni. Van, amelyiktől viszonylag gyorsan megszabadulhatunk, egyes makacsabb minták törlése azonban hosszabb ideig is eltarthat. Számos módszer létezik ezeknek a programoknak a felülírására, például a különböző meditációk, önismereti és személyiségfejlesztő tréningek, vagy az olyan terápiás lehetőségek, mint például a kineziológia, a családállítás, vagy az Access Bars kezelés.

Ez is érdekelheti