Neofóbia

Neofóbia - avagy félelem az új dolgoktól.

Belegondoltál már, hogy miért fogadjuk be nehezen az új dolgokat?

Az ember gyerekkorában folyamatosan tanul és információkat gyűjt környezetéről. Minél aktívabb életet biztosítunk gyermekünk számára, annál több dolgot tanulhat meg a kezdeti években, melyek későbbi világképét és szemléletét befolyásolják. Természetesen nem tudjuk megmutatni teljes világunkat, de törekednünk kellene rá. A gyermeki évek alatt mindenki megtanulja ismerősként kezelni a többször visszatérő dolgokat, és egyúttal fenntartással kezelni azt, ami ismeretlen számára. Ez egyrészt bizonyos értelemben egy evolúciós védőmechanizmusként is felfogható, hiszen amiről nem tudunk semmit, akár veszélyes is lehet. Megéri tehát kezdetben fenntartásokkal kezelni, óvatosan bánni vele, és alaposan megismerni előbb. Persze az egyéntől függ, hogy egy gyerek milyen mértékben képes legyőzni kíváncsiságát, és próbál a korábban nem járt utakon kalandozni, és új dolgokat felfedezni.

Legtöbben azonban nem szeretjük az újdonságokat! Annak a jelenségnek, hogy nem szívesen próbálunk ki számunkra ismeretlen dolgokat, külön nevet is adtak a tudósok, úgy hívják, hogy neofóbia.

Sajnos felnőtt korunkra legtöbben elveszítjük gyermeki kíváncsiságunkat, és megpróbálunk inkább a biztonságos dolgokhoz, elméletekhez, tudáshoz ragaszkodni, hiszen egy-egy újabb ismeret megszerzésekor ösztönösen elbizonytalanodhatunk. Mikor egy olyan dologgal találkozunk, ami nem illeszthető be korábbi világnézetünkbe, hajlamosak vagyunk egyszerűen nem tudomást venni róla. Mikor következő alkalommal is felbukkan a korábbi nézetünket cáfoló új információ, megpróbáljuk tagadni, hogy megvédhessük korábbi meggyőződésünket. Számos alkalommal megfigyelhető a hétköznapjaink során, hogy egy új jelenség kapcsán valaki hevesen reagál a hallottakra, és szinte védekezően szembenállást mutat a közölt információkkal. Előfordul, hogy tényeket próbál felsorakoztatni olyan témában, melyről láthatóan meglehetősen keveset tud, csak hogy visszavonulásra késztesse a nézeteit megingató beszélőt. Bizonyosan mindenki érezte már magát úgy, hogy nem is akart hallani egy általa felületesen ismert új kutatási eredményről, melyről úgy érezhette, hogy nézőpontjának a megváltoztatására késztetheti, és megpróbálta meggyőződését vehemensen védelmezni. Sajnos ilyenkor elkerülhetetlen a konfliktus, melynek gyakorlatilag egyetlen oka, hogy ösztönösen nem szívesen ismerkedünk meg új elméletekkel, világnézetekkel.

Ez is érdekelheti