Mi a reziliencia?

Mit is jelent az a szó, hogy reziliencia? Általános megfogalmazás szerint talán rugalmas ellenálló képességnek fordíthatnánk.

A fogalmat először a fizika tudománya alkalmazta a fémek sokkhatásokkal szembeni ellenállásának vizsgálatakor. Azt a jelenséget volt hivatott leírni, mely a rugalmas alakváltoztatás képességét mutatta egészen a töréspontig, mikor a belső kohézió megszűnik.

Később a pszichológiában a szélsőségesen rossz helyzetek gyermek áldozataiban megmutatkozó meglepő és látszólag megmagyarázhatatlan megbirkózó, öngyógyító képességet értették rajta.

A reziliencia fogalmának a HeartMath® által megadott definíciója a következőképp egészíti ki a reziliencia általános meghatározását: A reziliencia abbéli képességünk, hogy a stresszre, kihívásokra vagy nehéz helyzetekre felkészüljünk, regenerálódjunk belőlük és alkalmazkodni tudjunk hozzájuk.

A reziliencia tehát az egyén azon képességét jelenti, hogy képes stressz helyzetre, kihívásra vagy nehézségre felkészülni, rendbe jönni utána és alkalmazkodni hozzá. Ha van ellenállóképességünk, könnyebben visszanyerjük az önuralmunkat és visszatalálunk önmagunkhoz. Mindez ellensúlyozza a hosszantartó stressz negatív hatásait ránk, valamint a családunkra és a munkatársainkra nézve is.

A nagyobb ellenállóképesség kialakításával felkészültebbekké, rugalmasabbakká válhatunk, jobb döntéseket tudunk hozni, és nem veszítjük el a fejünket a kihívással teli helyzetekben sem.

Nagyobb ellenálló képességgel rendelkezni nem azt jelenti, hogy nem fogjuk magunkat nehéz helyzetekben találni. Azt azonban jelenti, hogy több belső képességgel fogunk rendelkezni, ami erőt és határozottságot kölcsönöz számunkra, hogy megbirkózzunk bármivel, ami történik.

Mit is jelent az a szó, hogy reziliencia?

Az ábrán annak a kutatásnak az eredményei láthatók, amely megmutatja, hogy a stressz idővel milyen hatással van a teljesítményre.
A piros vonal azt jelöli, ahogy a teljesítmény kezdetben fokozódik, amennyiben pozitívan szembe nézünk egy kihívással, idővel azonban csökken. A kék vonal azt mutatja meg, hogy habár a stressz hatással lesz ránk, a kimerültség súlyosabb szakaszai a megfelelő stressz és energia menedzsment eszközök használatával elkerülhetők.

Ez is érdekelheti