Mire alkalmas az Inner Balance szenzor

Mit nem tud, és mire alkalmas az Inner Balance szenzor és applikáció

Tapasztalataink szerint sokan támasztanak irreális elvárásokat egy technikai „kütyü” felé, amit az csak ideig-óráig tud teljesíteni, mint egy új játék a kíváncsi kisgyermek kezében. Ha rövid próbálkozás után csalódást okozott, hát keresünk valamilyen másik lehetőséget a várva várt kielégüléshez. Hiába várunk instant megoldást valamitől, amit nem tanultunk meg megfelelően használni, vagy nem arra használunk, amire megalkották.

Mit nem tud az Inner Balance szenzor?

Nem tud a gyakorlónak szívkoherenciát létrehozni. Mivel nem biztosítja a koherenciát, nem fog rezilienciát, azaz ellenállóképességet kiépíteni. Nem fogja lecsendesíteni az elmében dúló hangzavart a meditációhoz. Nem tesz koncentráltabbá a tudatos munka fókuszát illetően. Nem nyugtat meg, ha ideges vagy. Ezekre soha egyetlen technikai eszköz sem lesz képes, hiszen ezek tudatos belső munka eredményei lehetnek csupán.

Mire alkalmas akkor az Inner Balance szenzor? Pusztán a gyakorlás ideje alatti objektív visszajelzésre. De miről is?

A HeartMath Intézet számos kutatási projekt alapján harminc év munkával kifejlesztett több módszert is, mely segít abban, hogy az agy és a szív, e két fontos szervünk megfelelő összhangban tudja végezni munkáját. Tanfolyami keretek között lehetséges átadni e sokrétű tudást, melynek alapos ismerete sok gyakorlással alkalmassá teszi az egyént arra, hogy az agy és a szív működését összhangba hozva képessé váljon az optimális mentális teljesítőképesség elérése mellett a szív intelligenciájához történő hozzáférésre, valamint pozitív érzelmek tudatos aktiválására és fenntartására.

Ha például egy stresszhelyzetben meg szeretnénk nyugtatni magunkat, azzal, hogy mentálisan ismételgetjük magunkban, hogy „nyugodj meg”, még semmit sem érünk el. Az elmében megszülető szándékot és fókuszt párosítanunk kell a szív aktiválásával. A szívközpontú légzéssel és a tudatos pozitív érzelem aktiválásával a szív visszahat az agyra, és aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, így kölcsönhatásuk eredményeképpen létrejön a koherencia állapota. A két szerv tehát csak együttesen képes a kívánt nyugalom megteremtésére.

A szenzor képes mérni a szívritmus változásokat, azaz a szívdobbanások között eltelt picike idő különbségeket. Ezek hol hosszabbak, hol pedig rövidebbek. Ebből a szoftver számított értékként egy koherencia, azaz rugalmassági számot generál, mely jó visszajelzés lehet a gyakorló számára annak érdekében, hogy megtudja, megfelelően megtanulta-e kontrollálni a két szerv együttes munkáját. A mérési elv egyszerű és objektív. Sokkal inkább az, mint az agy és a szív megfelelő kontrollálása. Ha valaki a tanfolyam elvégzése vagy a tudás megszerzése nélkül magára csatlakoztatva a szenzort úgy érzi, hogy ez a „kütyü” össze-vissza mér, és nem érti, miért mutat olyan görbét vagy számot, amit mutat, akkor tegye fel a kérdést magának: biztosan megszereztem a tudást, ami a készülék használatához szükséges?

Számos érdekes tapasztalattal találkoztunk munkánk során. Volt, aki folyamatosan magán tartotta a működő eszközt annak érdekében, hogy folyton ingadozó érzelmi állapotát figyelemmel kísérje. Tudjuk, hogy hétköznapi életünk mintegy 95%-ában a tudatalatti elme irányítja viselkedésünket számunkra észrevétlenül és teljesen automatikusan. Nem meglepő, hogy a példában szereplő egyén is azt tapasztalta, hogy az idő nagy részében inkoherens állapotban volt, és csak minimális időt sikerült koherens módon mérnie. Mikor nem figyelünk tudatosan a tanult technika segítségével a koherens állapot fenntartására, sőt stressz hatása alá kerülünk, akkor a készülék nem fog bennünket szívkoherenciában tartani. Ahogyan azt említettük, erre sem alkalmas az eszköz.

Érkeztek beszámolók olyan gyakorlásról, melynek során a pozitív érzések megélése a hála érzése által történtek, de az eszköz közben váratlanul és hullámzóan inkoherens állapotot mutatott. Csak később, a konzultáció során, a mérés értékelésekor derült ki, hogy a család említésekor az anyós is a gondolatok tárgya volt. És bár az alany tudatos elméjével azt állította, hogy minden rendben van a férj édesanyjával, úgy tűnik, hogy tudat alatt kifejezetten neheztel rá valamiért. Így ez a tudatalatti minta lehet annak okozója, hogy hiába mondja valaki, hogy szeretettel gondol valakire, ha a mély érzelmei nem őszinték. Ez esetben – ahogyan azt már magunk is kipróbáltuk – a valódi érzelmeket a koherencia szint változása megbízhatóan jelzi. Így némi túlzással a szívkoherencia mérése egyfajta hazugságvizsgáló készülék szerepét is betöltheti, de csupán megfelelő szakember segítségével támogatva! Nem véletlenül hivatkozik az Intézet is kutatási eredményeinek ismertetésekor arra, hogy technikái csupán eszközök lehetnek egy nagyon kemény, de eredményes önismereti munka elsajátításának kezdetéhez. Ennek hiányában a felhasználónak úgy tűnhet, hogy semmilyen logika nincsen abban, amit az eszköz mutat, így nem is érdemes vele tovább próbálkozni.

Ez is érdekelheti