Fizikai immunrendszer vs. Pszichikai immunrendszer

Az ember önkényesen leegyszerűsítve minimálisan két jól elkülöníthető rendszerre választható szét. Bár a szétválasztás itt csak jelképes lehet, mert természetesen egyik sem létezhet a másik nélkül megfelelően. Egyik ezekből legyen a fizikai testünk, másik a pszichénk, vagy más néven a lelkünk.

A méltán híres XVII. századi matematikus, René Descartes mechanisztikus világszemléletével vizsgálni kívánta az anyag és a szellem működését is, de míg az anyagi világot különböző törvények által működtetettnek látta, az emberi gondolkodással kapcsolatban túl sok volt a változó, így nem találta a magyarázatot működésére. Végül kijelentette, hogy az elme nincsen alávetve a tárgyi valóság törvényeinek, ezért kívül esik a tudományos vizsgálódás körén. A tudomány feladata az anyag vizsgálata, az elme és a lélek vizsgálata az egyház és a vallás feladata. Ezzel a zseniális kibúvóval sok száz évre meghatározta a fizikai és a szellemi természetű dolgok vizsgálatának módját. Ma már tudományosan igazolt, hogy ezzel több kárt okozott, mint hasznot.

Ahogyan ezt a modern orvosi tudományok is bizonyították, a fizikai testünk egyik legfontosabb feladata, hogy megvédjen bennünket a külső körülmények kedvezőtlen hatásaitól. Mivel ez egy nagyon strapabíró rendszer, ezért ehhez sokszor nem is kell különösen sok segítség számára. Kiválóan tud alkalmazkodni maga is akár szélsőséges körülményekhez, feltéve, hogy megfelelő karban van tartva. Ha úgy érezzük, hogy mégis megérdemel kiváló szolgálataiért egy kis segítséget, hát pihenéssel, sporttal, vitaminokkal támogatjuk a fizikai testet és az abban működő immunrendszert.

Viszont a testünket nem csak fizikai hatások érik. Ugyan ezek is érezhetőek, következményeik vannak, mégsem törődünk velük, csak akkor, ha már komoly problémákat okoznak életünkben. Miért van az, hogy az egyik rendszerünket, a fizikai immunrendszert és a testünket segítjük a dolgos hétköznapokban, míg a másik rendszerünkkel szinte semmit sem foglalkozunk. A válasz a tudatlanság! Amíg a televízió reklámokban megjelennek a tudomány támogatását hangsúlyozó csodaszerek, melyeket egyszerűen beszerezhetünk a neten vagy egy patikában, addig a másik részünkkel látszólag nem foglalkozik senki. Azt már kevesebben tudják, pedig a 80-as évek eleje óta tudományosan bizonyított – bár nem köztudott –, hogy egy 5 perces dühroham erős stresszhatása akár 5-6 órára is blokkolhatja az immunrendszer aktivitását, ami azt jelenti, hogy leáll a limfocita sejtek képződése, így a kórokozók könnyebben bejuthatnak a szervezetbe, ahol betegségeket okozhatnak.

A jó hír viszont, hogy a pszichikai ellenálló képesség ugyanúgy fejleszthető, mint a fizikai. Ugyan némi önismeretre, tanulásra, gyakorlásra szükség lesz, de a hatása hasonló lesz a fizikai immunrendszer támogatásához. Szinte észrevétlenül segít ki olyan helyzetekben, melyek stresszt, frusztrációt, negatív gondolatokat eredményeztek korábban. A fejlett személyiség, megfelelő rezilienciára, azaz rugalmas ellenálló képességre tehet szert, mely ahhoz hasonlítható, mint a sport hatása a szervezetre. Egy elöregedett, kifejezetten igénybe vett szervezet összehasonlítása egy fiatal, rugalmas szervezettel jelentős különbséget mutat. Ugyanígy az érzelmi viharokban megtépázott, elkeseredett, depresszív személyiség és a kiegyensúlyozott, nyugodt és terhelhető emberek között is mindenki látja majd a különbséget.

Ezért tartjuk fontosnak, hogy mindenki foglalkozzon a fizikai mellett az érzelmi hatásokkal és azok mind rugalmasabb kezelésével is.

A reziliencia a pszichológiában azt a tulajdonságot, képességet jelöli, hogy az ember gyorsan vissza tudja nyerni eredeti, megfelelően ellenálló állapotát nehéz élethelyzetek átélése után.

További cikkeink a témában: https://szivkoherencia.hu/mi-a-reziliencia/

Ez is érdekelheti