Hol van a tudatalatti kapuja?

Hol van a tudatalatti kapuja?

Az emberi agyban a Retikuláris Aktiváló Rendszer (Reticular Activation System) az éberség (ébredés) és a figyelem (tudatállapot) szabályozását végző rendszer. Az agytörzsben helyezkedik el, a myelencephalon (medulla oblongata) és a mesencephalon (középagy) között. A rendszer aktivitása létfontosságú a tudatosság fenntartásában. A retikuláris aktiváló rendszer egyfajta kapuként működik a tudatalatti elme és a tudatos elme között. A szaglást kivéve – mely közvetlenül az agy érzelmi területébe jut – minden információ ezen a kapun keresztül lép be az agyba. A rendszer megszűri a bejövő információt, és befolyásolja az éberségi szintet. Ha valami általad fontosnak vélt dolgot táplálsz a tudatalattidba, mondjuk vágy formájában, a retikuláris rendszer ahhoz igazítja az érzékelésed. Ezzel szabályozza, hogy mi legyen az, amit észreveszel, és eldönti, hogy milyen információt nem fog eljuttatni az agyba. Ha egy inger keresztülhalad a RAR szűrőn,  és bejut a nagyagyba, ott egy gondolatot, egy érzelmet vagy akár mindkettőt képes kiváltani. Habár a nagyagy képezi a gondolat központját, az nem fog válaszolni az üzenetre, hacsak a RAR erre engedélyt nem ad.

Akiknél ez a rendszer nem működik megfelelően, azok tanulási nehézségekkel és gyenge emlékezőképességgel küzdenek. Jellemző rájuk a túlzott éberség és érzékszervi túlérzékenység is. Állandó nyugtalanság, hiperaktivitás kísérti őket, hiszen nincsen elegendő noradrenalin a szervezetükben az agykéreg stimulálásához.

Miért kaptuk ezt a remek rendszert az evolúciótól?

Az agy több mint 400 millió bit információt dolgoz fel másodpercenként. A tudatos elme ebből csak kb. 2000 bitet képes kezelni, a többi információ a tudatos elmén kívül kerül feldolgozásra.  Tehát az érzékelhető információk mintegy 99,99%-a észrevétlen marad a tudatos elme számára minden egyes nap. Ez tesz képessé minket arra, hogy megbirkózzunk a mindennapi életünk során bennünket érő számtalan információval úgy, hogy a számunkra fontos információkat legyen lehetőségünk feldolgozni. Ha minden információt fel kellene dolgoznunk, valószínűleg kimerülnénk és elájulnánk. Ez a rendszer leginkább talán egy postai levélválogató részleghez hasonlítható, ahol a beérkező küldeményeket rendszerezik, fontossági sorrend szerint válogatják, majd kézbesítik. Olyan szűrő ez a tudatos és a tudatalatti elme között, mely a tudatos résztől fogad utasításokat, melyeket a tudatalatti részhez továbbít. Ezután az agy utasítja a testet, hogy a rendszer által kialakított képnek megfelelően cselekedjen. Ezek a képek egy-egy olyan mintának felelnek meg, melyek leginkább tükrözik az elképzeléseinket, vagy korábbi ismereteink alapján ismerősnek bizonyulnak. Végül a rendszer a gondolatokat és érzéseket összeveti a környezeti jelzéssel, és ha egyezőséget talál, riasztja a tudatos elmét.

Vonzás törvénye?

A Retikuláris Aktiváló Rendszer egyik funkciója nagyban segíti a vonzás törvényeként ismert jelenséget. Ez a funkció a GPS rendszerhez hasonlít, mely úgy működik, hogy a beprogramozott cél koordinátái alapján a szoftver megtervezi a beállításoknak megfelelő legrövidebb vagy leggyorsabb útvonalat, figyelembe véve a forgalmat és akár az útfelújításokat is, és azon keresztül navigál bennünket. Mindezt anélkül, hogy mi felhasználók pontosan tudnánk, hogy hol vagyunk, és miért azon az útvonalon megyünk éppen. Gyakorlatilag a RAR használatával nekünk csak el kell döntenünk, hogy mit akarunk elérni az életben, és tudatni a rendszerrel ezt a célt, ami az ehhez szükséges információkat kiválasztva segíti, hogy elérjük célunkat.
Mindenki járt már úgy, hogy tervezett pl. egy kocsit vásárolni. Miután eldöntötte, hogy milyet is szeretne pontosan, kezdte észrevenni, hogy mennyi pontosan olyan autó van az utcán, amilyent kinézett magának. Miután már elérte a célját és megvette a kocsit, sokkal kevésbé veszi észre ugyanazokat az autókat, hiszen már nem az áll figyelme középpontjában.

Hogyan működnek a hiedelmeink?

A Retikuláris Aktiváló Rendszer, ahogy említettük, megszűri az információkat a vágyak segítségével. De nem csak a vágyak, hanem a hiedelmek is korlátozzák azt, hogy milyen információkat enged be a rendszer azon a bizonyos kapun. A RAR ugyanis csak olyan információt ismer fel és választ ki, amelyet az egyén hiedelmei alátámasztanak. Tehát amiben hiszünk, vagy amit gondolunk, az fokozottan segíti kiválasztani a számos információ közül azt, amit igaznak vélünk. Ezért van az, hogy ahol egyesek lehetőséget, mások nehézségeket látnak csupán. Amiben egyesek hisznek, mások kételkednek benne.

Tehát a hiedelmeid nagymértékben befolyásolják azt, hogy a rendszer segít vagy akadályoz téged a céljaid elérésében. Ha az a tudatalatti mintád, hogy csak kemény munkával lehet több pénzt keresni, akkor csak azt a lehetőséget fogod észrevenni, ami megerősít ebben a hitedben, és ezt fogod igaznak gondolni. Így is fogod élni az életedet, hiszen csak ezeket a lehetőségeket vonzhatod be. Az elméd ki fog szűrni minden olyan információt, mely olyan lehetőségekről adna hírt, melyek ennek ellenkezőjét hoznák eléd. Tehát a tudatod vagy érted vagy ellened dolgozik, és ez teljes mértékben attól függ, hogy miben hiszel!

Hogyan használhatod ki ezt a képességet?

A jövőd szempontjából sorsdöntő jelentősége van annak, hogy hogyan tudod kihasználni ezt a szűrőt. Ha hatékonyan szeretnéd használni ezt az adottságot, akkor arra programozd az elmédet, amit szeretnél, és ne arra, amit nem szeretnél. A tudatalatti programozásánál nagyon figyelni kell a megfogalmazásra. Tehát ha azt mondogatod, hogy „Nem szeretnék szegény lenni.”, és közben e szavak hatására a szegénységgel kapcsolatos képeket képzelsz el, és az ettől való félelemmel átitatott érzelmeket élsz át, akkor valójában a „szeretnék szegény lenni” igényt fogalmazod meg tudatalattid számára!

A tudatodat nem fogja érdekelni, hogy valamit szeretsz-e vagy sem, csak azokat a mintákat keresi gépiesen környezetedben, melyek megfelelnek domináns gondolataidnak és hiedelmeidnek. Ha állandóan arra gondolsz, amit nem szeretsz, az elméd ezeket az információkat szűri ki és engedi át számodra. Így könnyen érezheted azt, hogy a világ tele van rossz dolgokkal, és eluralkodhat rajtad a pesszimizmus. Viszont ha a jó dolgokra koncentrálsz, akkor a pozitív dolgokat fogod meglátni magad körül.

Képes vagy tudatosan programozni a tudatalattidat azzal, hogy kiválasztod a pontos üzeneteket, melyeket a tudatos elmédből felé küldesz. Tehát megteremtheted a saját valóságodat pusztán a saját gondolataid és céljaid segítségével. Képes vagy fizikailag megváltoztatni agyad neuronjait és vezetékrendszereket létrehozni a tudatalattidban. Ennek működéséről az alábbi videóból tudhatsz meg többet.

Dr. Joe Dispenza (TEDx Tacoma) – Átalakulás 1-2 rész

A cikk folytatásából megtudhatod, hogy miért nem működik ez a kondicionálás olyan sok embernél, és mit kell tenni annak érdekében, hogy a szebb jövőkép sikeres programozással megvalósulhasson az életedben.

Ez is érdekelheti