Menu Close

Miben is segíthet az agynak a szív?

Mindannyian hallottuk már életünk során azt a tanácsot, hogy „hallgass a szívedre”, valamint szeresd felebarátodat és saját magadat. Mindez csodálatosan hangzik, a gyakorlatban mégis azt tapasztaljuk, hogy sokkal egyszerűbb mondani, mint megtenni. Hogyan kezdjünk hozzá? Az emberek beszélnek róla, de senki sem mutatja meg, hogyan csináljuk. Mit jelent valójában, hogy hallgassunk a szívünkre? Hogyan szeressük önmagunkat? És miért szeressük a többi embert?

Mint szinte minden nyelvben, a magyarban is számos kifejezés kapcsolódik a szívhez és a szívnek az életünkben betöltött szerepéhez. Például „szívemből szóltál”, „tiszta szívvel tenni valamit”, „kiteszi valakiért a szívét”, „örül a szíve”, „ami a szívén, az a száján”, „szívvel, lélekkel csinál valamit”, stb. Ezen kívül a különböző kultúrákban világszerte a szeretet, az intuíció, a bölcsesség, és az együttérzés forrásaként tartották számon.

Ezt látszik alátámasztani az, hogy az elmúlt majdnem három évtizedben a tudósok olyan új információkat fedeztek fel a szívvel kapcsolatban, amelyek alapján megállapították, hogy szívünk működése sokkal összetettebb, mint azt valaha gondoltuk volna. Ma már tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésünkre arról, hogy a szív érzelmi és intuitív jeleket küld számunkra, hogy segítsen nekünk irányítani az életünket. Ahelyett, hogy egyszerűen csak vért pumpálna, a test több szerverendszerét is irányítja és összehangolja, hogy egymással harmóniában működhessenek. És habár a szív folyamatosan kommunikációs kapcsolatban áll az aggyal, mára már tudjuk, hogy az agytól függetlenül számos saját döntést is hoz.

A szív tehát nem egyszerűen csak az agy irányítása alatt működik, hanem rendelkezik valamiféle saját intelligenciával, ami befolyásolja az elmét és az érzelmeket? Többek között az 1991-ben alapított HeartMath Intézet is pontosan erre a kérdésre kezdte el keresni a választ.

Kutatási eredményeik ismertetése előtt azonban röviden tekintsük át, mit is tudunk a szívről, mint biológiai szervről. Biológiai szempontból a szív csodálatra méltó hatékonysággal működik. Saját beidegzése a központi idegrendszertől függetlenül, autonóm módon szabályozza a pitvarok és kamrák összehangolt összehúzódásait, és egész életen át tartó, automatikus működését. Szívünk egyetlen nap alatt több mint 100000-szer ver, percenként átlagosan 72-szer, így percenként 5 liter, naponta pedig 7000 liter vért keringet az összesen csaknem 100 ezer kilométer hosszú érhálózatunkon keresztül, ami kétszer olyan hosszú, mint az Egyenlítő.

Az elmúlt néhány évtizedben a tudósok felfedezték, hogy a szív saját független idegrendszerrel rendelkezik, és ezt az összetett rendszert „a szívben lévő agynak” nevezték el. Kimutatták, hogy a szívben legalább 40000 idegsejt található, amelyek az agyban lévő idegsejtekhez hasonlóan saját intelligenciával és emlékezettel rendelkezik. A szív belső agya és idegrendszere információkat küld a koponyában található agy számára, ezáltal kétoldalú kommunikációt hozva létre az agy és a szív között. A szívből az agyba küldött jelek hatással vannak az amygdalára, a thalamusra és az agykéregre. A kutatások szerint ráadásul a szív nem minden esetben engedelmeskedik automatikusan az agy által küldött „parancsoknak”, és bizonyos körülmények között valójában képes saját maga gondolkodni, azaz saját intelligenciával rendelkezik.

A szívintelligenciát úgy definiálhatnánk, mint azt az intelligens tudatosságot és megértést, amelyet akkor tapasztalunk meg, amikor egy saját magunk által kezdeményezett folyamat által az elme és az érzelmek egyensúlyban és koherenciában vannak egymással. Ezt a fajta intelligenciát közvetlen, intuitív tudásként tapasztaljuk meg, ami ránk és másokra nézve jótékony hatású gondolatokban és érzelmekben nyilvánul meg.

A szív intelligenciával tölti el az érzelmeket, és lehetővé teszi, hogy képessé váljunk uralni és irányítani őket. Más szóval a szív intelligencia valójában az érzelmi intelligencia forrása. A kutatások azt mutatják, hogy az intelligencia és az intuíció is erősödik, amikor megtanulunk hallgatni a szívünkre. Ahogy megtanuljuk megfejteni a szívünk üzeneteit, képessé válunk a megfelelő rálátással és megértéssel kezelni az érzelmeinket a különböző élethelyzetekben és kihívások esetén. Minél inkább megtanuljuk követni a szívünk intelligenciáját, érzelmeink annál kiegyensúlyozottabbakká és koherensebbekké válnak.

A szív irányító hatása nélkül könnyedén olyan reaktív érzelmek áldozatává válunk, mint a bizonytalanság, düh, félelem, mások hibáztatása, stb. Már a legkorábbi kutatások során kiderült, hogy a negatív érzelmek hatására az idegrendszer egyensúlya felborul, melynek eredményeképpen a szívritmus egyenetlenné és diszharmonikussá válik. Az idegrendszer és a szívérrendszer egyensúlyhiánya megterheli a szívet és más szerveket is, ami potenciálisan súlyos egészségügyi problémák kialakulásához vezethet.

Ezzel ellentétben a pozitív érzelmekről kiderült, hogy segítik az idegrendszer kiegyensúlyozott és optimális működését, és harmonikus szívritmust hoznak létre. Ez a harmonikus és koherens ritmus nemcsak a stresszt csökkenti, hanem nagymértékben hozzájárul ahhoz is, hogy az emberek jobban megérthessék a körülöttük lévő világot.

A tanfolyamokon elsajátítható elméleti és gyakorlati tudás tehát arra szolgál, hogy az egyén képes legyen kiaknázni a szív intelligenciájának erejét, azaz képes legyen tetszés szerint, szándékosan létrehozni azt a belső egyensúlyt és harmóniát, ami az érzelmek intelligens uralásához, a tiszta, logikus gondolkodáshoz, a hatékony döntéshozatalhoz, a kiegyensúlyozott élethez, illetve a stresszhelyzetek és változások hatékony kezeléséhez szükséges.