HRV – Szívritmus variabilitás

A közhiedelemben úgy tartják, hogy a szív – általában véve és nyugalmi állapotban – egyenletesen ver, szabályos ritmusban rajzolt kép szerint. Azonban ez nem így van! A szívritmus variabilitás, vagy más néven a szívfrekvencia változékonyság már régóta ismert fogalom. De lássuk mit is jelent ez az elnevezés a gyakorlatban.

A környezetből érkező ingerek hatására a szív folyamatosan és nagyon rövid idő alatt frekvencia változásokkal reagál. Ez nagyon fontos funkciója, és azért rendkívül lényeges, hogy a túlélés érdekében megbirkózhasson a külső hatásokkal. Tehát a szív minden egyes pillanatban reagál a légzés, keringés aktuális állapotaira, valamint a hormonális-idegi impulzusokra. Például belégzéskor a szívverés kissé felgyorsul, frekvenciája megnövekszik, míg kilégzéskor ritmusa lassul. Ezt az orvosok úgy hívják, hogy légzési szinusz aritmia (sinus arrhythmia).

A szívritmus változékonyságát, variabilitását az angol szavak kezdőbetűjéből Heart Rate Variability azaz röviden HRV-nek hívjuk.

A szívritmus változékonyságának objektív mérésével kifejezhető az adott szerv általánosságban vett rugalmassága, a környezeti hatások feldolgozására való alkalmassága.

Az ábrán 2,5 másodperc időtartamú sinus arrhythmia látható, ahol a BPM a percenkénti pulzusszámot jelenti. (Beats Per Minute)

A szív működését tehát számos élettani folyamat befolyásolja, de a közvetlen vezérlést a vegetatív idegrendszer szabályozza. A szimpatikus idegi inger gyorsítja, a paraszimpatikus idegrendszer lassítja a szív munkáját. A variabilitás megmutatja, hogy mennyire képes a szív követni a test szükségleteit. Minél nagyobb a variabilitás, annál nagyobb a szív rugalmassága, alkalmazkodó képessége. A pillanatnyi szívritmus változás hűen tükrözi a szív készenléti állapotát és egészséges válaszreakcióját a folyamatosan változó élethelyzetekre és a stresszre.

A jó hír, hogy ez a rugalmasság edzhető és fejleszthető. Erre szolgál többek között az Inner Balance Bluetooth készülékkel végzett gyakorlás, mely azonnali és megbízható visszajelzést ad a HRV pillanatnyi értékéről. Az eszközzel végzett mindennapi gyakorlás során jól követhető és dokumentálható az egészségi és kedélyállapotban bekövetkező változás és fejlődés.

Az ábrán az Inner Balance eszközzel végzett gyakorlás kezdetén egy szabálytalan HRV görbe, valamint alacsony koherencia érték látható, mely a gyakorlás 2:30 percétől szabályos HRV változékonyságot és magas koherenciát mutat.

Összefoglalva tehát a szív válaszkészsége adott esetben az ember mentális-, érzelmi-, hormonális-, idegi egyensúlyát és az életkihívásokra adott reakcióképességét mutatja. A nagyobb szívfrekvencia variabilitás (HRV) így az egészséges test egyik fontos mérőszáma lehet.

Ez is érdekelheti